Muzycy


Małgosia Opaluch (flet, akordeon diatoniczny, wokal)


Po raz pierwszy muzyka celtycka zagościła w życiu Małgosi w postaci kasety zespołu Open Folk, nabytej drogą kupna na Przystanku Woodstock w 1996 roku. Zna ją na pamięć do dzisiaj. Kocha folk polski. Flecistka, która pogrywa na akordeonie i śpiewa. W Dair od początku istnienia zespołu.
Zawodowo – zmusza do śpiewania innych – będąc trenerem emisji głosu i dyrygentem Chóru Kameralnego A VISTA Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu. Z drugiej strony – jako dekorator/stylista wnętrz realizuje wszelakie kolorowe wizje, tkwiące w prawopółkulowej głowie.
Mama małego Jasia (rośnie i rośnie), który uwielbia pistolety i piratów, oraz właścicielka białego owczarka szwajcarskiego o wdzięcznym imieniu ZIMA.


Grzegorz Opaluch (gitara, bouzouki, skrzypce, wokal)

 

Swoją muzyczną przygodę rozpoczął w 1995 roku. Dołączył wtedy do szczecińskiej grupy szantowej QFTRY. Komponując oraz pisząc teksty piosenek, natchnienie czerpał często z muzyki celtyckiej. To zainteresowanie przerodziło się w chęć głębszego poznania szerokiego nurtu tej muzyki oraz zainicjowanie powstania zespołu DAIR w 2003 roku. Specjalność – wokal, bouzouki, gitara akustyczna oraz – w momentach, gdy akurat w składzie pojawia się druga gitara – irlandzki drewniany flet poprzeczny i o zgrozo skrzypce.
Dusza artysty. Natchniony dobrym trunkiem poemat w mig napisze i zebranym w formie melorecytacji przedstawi. Ulubieniec obcokrajowców w Camaret–sur–Mer. Od niedawna znienawidzony przez sąsiadów z racji używania instrumentu o wdzięcznej nazwie bombarda.


Sylwia Galiśkiewicz (skrzypce)

 

Kiedy już uporała się ze szkołami muzycznymi pierwszego i drugiego stopnia, zaczęło się muzykowanie dla przyjemności. Najpierw w studenckim zespole SIERMIĘGI, działającym przy Akademii Rolniczej w Szczecinie, a od 2012 roku w ZPiT Szczecinianie. Lubi polską muzykę ludową, ale odkąd spędziła kilka lat pracując w Galway – zakochała się bez pamięci w niezwykłych brzmieniach muzyki irlandzkiej. Fascynacja trwa do dzisiaj. Prywatnie mama dwóch cudownych dziewczyn, z których jedna jest już dorosła. Uwielbia się śmiać, jeździć na najwyższych rollercoasterach i oglądać bajki. Do zespołu DAIR dołączyła w 2018 roku, przyprowadzona przez Agatę.


Jacek Marynowski (bas, bodhran, cajon)

Jacek karierę muzyczną rozpoczął piosenką turystyczną na harcerskich biwakach.
Później były zespoły – thrash metalowy: Idol Crusher, wielobarwny: El Shaddai, rockowy Quality, worshipowy: Żywe Kamienie. W Dair od dnia powołania zespołu. Posiadacz wielu instrumentów z czego najbardziej jest dumny z 4-strunowego Fender Jazz Bass Vintage. Czasem udziela się na bodhranie (Metloef) i Cajonie Schlagwerk. Prawie z każdej podróży przywozi instrumenty. Niestety, brak mu czasu na ich wyeksponowanie. Inspiracje czerpie z otoczenia, zaś wolny czas dzieli między muzykę (nie tylko folkową), niesłyszalny śpiew, komputery, gry i chrapanie na kanapie.


Marek Taudul (gitara akustyczna)

Marek swoja przygodę z muzyką zaczynał od piosenki turystycznej nie omijając żadnej sposobności do uderzenia w struny. Zainteresowanie muzyką irlandzką rozpoczęło się od współmuzykowania na sesjach irlandzkich odbywających się cyklicznie w Szczecinie. Pasjonat turystyki oraz koncertów z nurtu muzyki rocka progresywnego.