Muzycy

Małgosia Opaluch (flet, akordeon diatoniczny, wokal)
Małgosia Opaluch (flet, akordeon diatoniczny, wokal)
Po raz pierwszy muzyka celtycka zagościła w życiu Małgosi w postaci kasety zespołu Open Folk, nabytej drogą kupna na Przystanku Woodstock w 1996 roku. Zna ją na pamięć do dzisiaj. Kocha folk polski. Flecistka, która pogrywa na akordeonie i śpiewa. W Dair od początku istnienia zespołu.
Zawodowo – zmusza do śpiewania innych – będąc trenerem emisji głosu i dyrygentem Chóru Kameralnego A VISTA Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu. Z drugiej strony – jako dekorator/stylista wnętrz realizuje wszelakie kolorowe wizje, tkwiące w prawopółkulowej głowie.
Mama małego Jasia (lat 2 i pół), który uwielbia pistolety i piratów, oraz właścicielka białego owczarka szwajcarskiego o wdzięcznym imieniu ZIMA.

Grzegorz Opaluch (gitara, bouzouki, wokal)
Grzegorz Opaluch (gitara, bouzouki, wokal)

Swoją muzyczną przygodę rozpoczął w 1995 roku. Dołączył wtedy do szczecińskiej grupy szantowej QFTRY. Komponując oraz pisząc teksty piosenek, natchnienie czerpał często z muzyki celtyckiej. To zainteresowanie przerodziło się w chęć głębszego poznania szerokiego nurtu tej muzyki oraz zainicjowanie powstania zespołu DAIR w 2003 roku. Specjalność – wokal, bouzouki, gitara akustyczna oraz – w momentach, gdy akurat w składzie pojawia się druga gitara – irlandzki drewniany flet poprzeczny.
Dusza artysty. Natchniony dobrym trunkiem poemat w mig napisze i zebranym w formie melorecytacji przedstawi. Ulubieniec obcokrajowców w Camaret–sur–Mer.

Jacek Marynowski (bas, cajun)
Jacek Marynowski (bas, cajun)

Jacek karierę muzyczną rozpoczął piosenką turystyczną na harcerskich biwakach.
Później były zespoły – thrash metalowy: Idol Crusher, wielomuzyczny: El Shaddai, rockowy Quality, worshipowy: Żywe Kamienie. W Dair od dnia powołania zespołu. Posiada dwie gitary basowe: 4-strunowy Cort Artisan i 5–strunowy akustyczny Ibanez. Czasem udziela się na bodhranie (Metloef). Prawie z każdej podróży przywozi instrumenty. Niestety, brak mu czasu na ich wyeksponowanie.
Inspiracje czerpie z otoczenia, zaś wolny czas dzieli między muzykę (nie tylko folkową), niesłyszalny śpiew, komputery, gry i chrapanie na kanapie.

Marek Taudul (gitara akustyczna)
Marek Taudul (gitara akustyczna)

Marek swoja przygodę z muzyką zaczynał od piosenki turystycznej nie omijając żadnej sposobności do uderzenia w struny. Zainteresowanie muzyką irlandzką rozpoczęło się od współmuzykowania na sesjach irlandzkich odbywających się cyklicznie w Szczecinie. Pasjonat turystyki oraz koncertów z nurtu muzyki rocka progresywnego.

This post is also available in: angielski